Super potraviny – Lilek

Super potraviny – Lilek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lilek či baklažán má svůj domov v teplých východních oblastech daleké Indie. Jeho cesta do našich krajin trvala poměrně dlouho. Skuteční labužníci dávají přednost plodům menším, nejlépe o průměru od pěti do osmi centimetrů, s lesklou hladkou slupkou a jasně zeleným stonkem i čepičkou. Větší a starší plody mohou být vodnaté a hořké. Ideální je zpracovávat co nejčerstvější plody, lilek totiž snadno podléhá změnám teplot a hnije.

Pro radost ze života

Lilky se začaly konzumovat teprve zhruba před padesáti lety, protože přežívaly pověry, že jejich pojídání vede k šílenství a malomocenství. Dnes jsou oblíbenou a chutnou zeleninou se značnou Nutriční hodnotou.

Lilky jsou vydatným zdrojem beta-karotenu (provitaminu A), který je důležitý pro zrak, posiluje obranyschopnost organismu proti nemocem a je nezbytný pro růst a vývoj dětí. Kromě toho obsahují směs vitaminů skupiny B, jež jsou nezbytné pro dobrou funkci imunitního systému, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a „obšťastňují“ nervy, z čehož plyne optimismus a radost ze života. Důležitý je obsah vitaminu B7, známého také jako biotin, jenž je nutný pro tvorbu pohlavních hormonů. Vždyť Arabové a Španělé považovali baklažány za afrodiziakum.

Lilek je výborným zdrojem draslíku, obsahuje řadu dalších minerálů a prvků, například železo, hořčík, zinek a důležitý mangan, který poskytuje ochranu proti diabetu, působí preventivně proti některým nádorům a je důležitý pro zdravé a pevné kosti. Při výzkumech se zjistilo, že unikátní antokyan, látka obsažená zejména ve slupce lilků, působí proti chorobám srdce.

Tato všestranná zelenina chrání mozek před poškozením volnými radikály a oddaluje stárnutí tohoto důležitého orgánu. Lilek má silné antivirové a protiplísňové účinky, které pomáhají odolávat infekcím, a obsahuje také kolem devadesáti procent vody, má zanedbatelný obsah tuku a nízkou kalorickou hodnotu, a je proto vynikající součástí jídelníčku při hubnutí.

Ratatouille

1 větší lilek, 3 zralá rajčata, 2 středně velké cukety, 2 papriky různých barev, 1 plechovka loupaných rajčat, 2 cibule, 2 lžíce oleje, 3-4 stroužky česneku, rozmarýn, tymián, mletý pepř, sůl

Lilek, rajčata a cibuli nakrájíme na kostičky, česnek na jemné plátky, cukety rozkrojíme podél a nakrájíme na půlcentimetrové plátky, papriky na nudličky. Na oleji opečeme nejdříve lilek, pak papriky, rajčata, cibuli a nakonec cukety. Směs zalijeme loupanými rajčaty, opepříme, osolíme a asi půl hodiny dusíme. Nakonec přidáme tymián, rozmarýn a sundáme z tepelného zdroje. Podáváme s křupavou bagetou nebo jiným pečivem.

  • Zeleninové ragú – ratatouille [ratatuj] je francouzská verze leča, jehož základem je lilek a rajčata. Vzniklo prý ve francouzské části Baskicka. Tehdy nemělo moc dobrou pověst, neboť název pokrmu je odvozený od slova touiller, což znamená míchat i smíchat všechno dohromady. Postupem času se pokrm začal přetvářet a dnes nerozlučně patří ke kouzlu Nice, francouzské Riviéry a Provence. Tato dušená zeleninová směs se podává teplá nebo studená.
  • Pokrm lze připravit také z dalších druhů zeleniny, přidat můžeme i žampiony nebo jiné houby.
  • Směs můžeme zapékat – přesuneme ji do zapékací misky, posypeme strouhankou a nahrubo nastrouhaným sýrem výraznější chuti, pokapeme olivovým olejem a pečeme dozlatova.

Ukázka z knihy Super potraviny.

Comments

Una
Monday 11th December 2023
ПРОКЛЯТИЕ ДУДОЧНИКА КОНЕЦ СЛАВЫ ВОВК. СТРАХУ НЕМА ДОН ЖУАН IЗ ЖАШКОВА http://uf2.ru/0HaDXaVe/ МОЯ УЖАСНАЯ СЕСТРА 2 ПОД НАПРЯЖЕНИЕМ 1 СЕРИЯ
Rhoda
Monday 11th December 2023
Бременские музыканты фильм 2024 Бременские музыканты фильм 2024 Бременские музыканты фильм 2024 Бременские Музыканты Фильм 2024 https://bit.ly/Bremenskiye-muzykanty-film-2024 Бременские музыканты фильм 2024 Бременские музыканты фильм 2024
Spencer
Monday 11th December 2023
Что нибудь из психологии Психология о человеке Факты о психологии человека интересные короткие Что Должен Знать Каждый Образованный Человек В Жизни https://russianmanagement.com Интересные факты о человеке психология короткие Что должен знать каждый психолог
Kattie
Friday 08th December 2023
5 ночей с фредди фильм на русском включи фильм аниматроники фильм fnaf смотреть Пять Ночей С Фредди Смотреть Онлайн https://tinyurl.com/ytcqoubt включи фредди фильм про фнаф на русском смотреть
Stacia
Friday 08th December 2023
Психология человека по поведению интересные факты Интересные психологические факты Темы психологии интересные Психология Интересные Факты О Человеке https://russianmanagement.com Интересные факты о психологах О психологии

Add Comment

Výdejní místa

Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti